Co warto zobaczyć w Szczecinku? Ahoj, przygodo!
Dziś podpowiadamy jakie są najciekawsze miejsca warte odwiedzenia w Szczecinku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem turystycznym i wyrusz w niezwykłą przygodę po mieście!
Szczecinek to niezwykle malownicze miasto położone w północno – zachodniej części Polski, w województwie zachodniopomorskim. Miasto ulokowane jest w otoczeniu trzech jezior: Wilczkowo, Trzesiecko oraz Wielimie. Miejscowość cechuje się przede wszystkim eklektycznymi i nieprzeciętnymi zabytkami. Budynki charakteryzują się połączeniem takich stylów architektonicznych jak neogotyk, neorenesans oraz neobarok. Warto zaznaczyć, że praktycznie cały obszar starego miasta jest wpisany do rejestru zabytków. Szczecinek to perełka turystyczna dla podróżników, którzy poszukują w Polsce ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zdecydowanie zainteresowani znajdą wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia w Szczecinku. To także idealne miejsce dla rekreacji ze względu na położenie w pobliżu jezior. W sezonie letnim plaże są otwarte i kuszą swoją atrakcyjnością wielu turystów oraz lokalnych mieszkańców miasta Szczecinek. Lokalne plaże to ulubione miejsca mieszkańców Szczecinka, którzy lubią spędzać tu swój wolny czas. Pobliskie tereny są bardzo zadbane i zachwycają czystością. Warto dodać, że kursuje tutaj również letni tramwaj wodny, który jest niebywałą przyjemnością dla przyjezdnych turystów. Ponadto wyruszając od Szczecinka na północ w zaledwie półtorej godziny znajdziemy się nad naszym polskim morzem! Warto zastanowić się nad rozbudowaną wycieczką wyruszając w ten rejon Polski.
Wieża Kościoła św. Mikołaja – zabytkowa atrakcja Szczecinka
Będąc w Szczecinku koniecznie trzeba odwiedzić ten zabytek. Wieża jest bowiem pozostałością po dawnej świątyni, która znajdowała się w tym miejscu. Jej architektura nawiązywała do gotyku. Nieistniejąca już świątynia wzniesiona została w około 1310 roku. Wieża uległa zniszczeniu w XVI wieku. Żeby ją odbudować zastosowano cegły z rozebranej innej budowli. Ciekawostką jest, że wskazana cegła pochodziła z dawnego klasztoru Marientron, który położony był niedaleko Szczecinka. Odbudowę wieży oraz świątyni datuje się na 1612 rok. Aktualnie zachowana została tylko wieża. Główna nawa kościoła została rozebrana w 1909 roku. Wnętrze budowli jest skromne. Znajdują się tutaj kielichy, które podarowane zostały niegdyś przez księżną Annę oraz księżną Jadwigę. Przez wiele lat od 1958 roku w wieży funkcjonowało Muzeum Ziemi Szczecineckiej. Na chwilę obecną wszystkie eksponaty, które znajdowały się w wieży zostały przeniesione do Muzeum Regionalnego. To z kolei najstarsze muzeum w Szczecinku oraz na całym Pomorzu Zachodnim.
Muzeum Regionalne w Szczecinku
Muzeum powstało w 1914 roku. Muzeum może poszczycić się wspaniałymi wieloletnimi zbiorami archeologicznymi, myśliwskimi, złotniczymi, a także regionalnymi. Na ekspozycjach można znaleźć najróżniejsze dzieła takie jak np. ceramikę, biżuterię, posągi bożków, obrazy, rzeźby, myśliwska broń palna, akcesoria myśliwskie. Niektóre okazy pochodzą z XVIII wieku. Łącznie znajduje się tutaj około 700 sztuk najróżniejszych dzieł. Decydując się na odwiedzenie tego miejsca w Szczecinku z pewnością można zapoznać się ze stałymi wystawami takimi jak: „Z dziejów miasta i regionu”, „Sala szlachecka”, „Stare srebra”, „Salon myśliwski”, „Szczecinecki garnizon”, „Europejskie warsztaty złotnicze XVIII – XX w.” Muzeum znajduje się przy ulicy Szkolnej 1 w Szczecinku.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Jeżeli odwiedzamy Szczecinek, naprawdę warto zobaczyć Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół znajduje się w centrum miasta przy ulicy 3 Maja w Szczecinku. Świątynia została wzniesiona w latach 1905 – 1908. Świątynia została poświęcona w 1945 roku, natomiast konsekrowana w 1995 roku. Stylem architektonicznym nawiązuje do neogotyku. Projekt budowy kościoła opracował Oskar Hoßfeld, który pochodził z Berlina. Cechą charakterystyczną świątyni jest wieża kościelna, która jest bardzo smukła i mierzy 78 metrów. Cała budowla charakteryzuje się lekkością, która została osiągnięta dzięki zmontowanym strzelistym oknom. Świątynia należy do parafii, która uznawana jest za największą wspólnotę katolików w Szczecinku. W całym mieście wyróżnia się, aż sześć parafii. Odwiedzając to miejsce w Szczecinku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na organy. To niezwykły instrument stworzony przez Paula Voelknera, który powstał w 1908 roku. Organy charakteryzują się 35 głosami oraz 1670 piszczałkami. Ze względu na rozstrojenie dźwięków, instrument przeszedł generalny remont w latach 2011 -2014.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku – miejsce, które warto zobaczyć w Szczecinku
Zamek to zdecydowanie regionalna zabytkowa perła Szczecinka. Budowla pochodzi z średniowiecza i przykuwa uwagę wielu turystów przybywających do miasta. To zamek byłych książąt pomorskich. W różnych okresach mieszkały w nim ważne osobistości, do których można zaliczyć: litewskiego kanclerza wielkiego Karola Radziwiłła, księżną Jadwigę żonę Urlyka, niemieckiego wybitnego matematyka Eilhardusa Lubinusa, księżną Anna żonę Bogusława XIII. Wiadomo, że pochodzenie południowego skrzydła budowli pochodzi z I połowy XIV wieku. Budowla na przestrzeni wieków przechodziła wiele remontów i przeróbek. Modernizację przeprowadzano w XVI, XIX oraz XX wieku. Z tego względu zamek nie zachował swojego pierwotnego wyglądu. Dawniej zamek zlokalizowany był na wyspie Jeziora Trzesiecko. W wyniku licznych prac melioracyjnych aktualnie umiejscowiony jest na półwyspie. Ciekawostką jest, że zamek na przestrzeni wieków zmieniał też swoje przeznaczenie. Niegdyś znajdował się tutaj przytułek dla biednych, siedziba wojska, dom wycieczkowy, a także szpital. Aktualnie znajduje się w nim biurowiec oraz Centrum Konferencyjne Zamek. Miejsce jest niezwykle atrakcyjne dla biznesmenów, którzy pragną zorganizować ekskluzywną konferencję. Na miejscu znajduje się galeria z dziełami sztuki współczesnej, restauracja, piwniczny pub oraz sypialnie w stylu komnat. Uroku temu miejscu dodaje znajdujący się dookoła przepiękny Park Miejski, który powstał w latach 1875 – 1903. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Szczecinku.
Ratusz w Szczecinku – punkt na twojej podróżniczej mapie, który musisz odwiedzić będąc w Szczecinku
Ratusz to zdecydowanie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Szczecinku. Ratusz znajduje się na Placu Wolności. Tak jak i w wielu innych miastach w Polsce turyści bardzo często kierują się w stronę centrum miasta żeby zobaczyć rynek i ratusz. Najprawdopodobniej w twoim przypadku będzie podobnie. Zatem koniecznie musisz zerknąć na tę wyjątkową budowlę, która charakteryzuje się stylem eklektycznym i posiada również elementy neoromańskie. Jego powstanie szacuje się na 1852 rok. Aktualnie jest siedzibą dla włodarzy miasta.
Kalwaria Szczecinecka św. Rozalii
Kalwaria to zespół kościołów oraz kaplic, które nawiązują do stacji Męki Pańskiej obrazujących ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa. Kalwaria Szczecinecka św. Rozalii to zdecydowanie popularny zabytek Szczecina. Szczecinecka kalwaria zaliczana jest do największych w Polsce. Obok niej na równi stawiane są te, które znajdują się w Licheniu oraz Kałkowicach – Godowie. Na Pomorzu Zachodnim jest jedyną tego typu kalwarią. Zasięgiem obejmuje obszar na około pół hektara. Zlokalizowana jest w pobliżu Kościoła św. Rozalii, który znajduje się przy ulicy Kościuszki w Szczecinku. Prace nad powstaniem Kalwarii Szczecineckiej zapoczątkowano w 1999 roku. W tym miejscu znajduje się interesująca „Ścieżka patronów”, dzięki której turyści mogą poznać historię miasta Szczecinek. Ciekawostką jest, że w niektóre stacje posiadają wmurowane kamienie, które pochodzą z najróżniejszych zakątków świata. Elementem upiększającym miejsce jest przepiękna zieleń składająca się z licznych drzew, kwiatów, iglaków, krzewów. Teren jest wciąż powiększany i rozbudowywany.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Szczecinku
Ta prawosławna świątynia znajduje się przy ulicy Szkolnej 6 w Szczecinku. Niegdyś wskazana cerkiew była synagogą. Budynek został wybudowany w 1824 roku. Na całe szczęście podczas wojny nie została zniszczona. Zawdzięcza to położeniu na peryferiach miasta Szczecinek. Niektóre źródła podają, że Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy była kiedyś kościołem ewangelickim. W 1952 roku świątynia została przystosowana dla potrzeb odprawiania liturgii prawosławnej. Cerkiew należy do diecezji wrocławsko – szczecińskiej.
Historyczne pomniki i posągi w Szczecinku
Miejskie pomniki i tablice upamiętniające są również ciekawą opcją do zwiedzenia w Szczecinku. W szczególności dla osób, które pasjonują się historią i chcą na jej temat zgłębić trochę więcej wiedzy. Okazuje się, że w tym mieście znajduje się spora liczba pomników, które warto zobaczyć będąc w Szczecinku. Wśród najpopularniejszych znajdują się: „Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego”, „Pomnik Żołnierzy II Wojny Światowej”, „Pomnik Zdobywców Wału Pomorskiego”, „Pomnik J.S. Kaulfussa”, „Pomnik Adama Giedrysa”, „Pomnik Jana Pawła II” (ul. Bukowa), „Pomnik Obywatela Włapko” (ulica Zielonej róg Koszalińskiej), „Posąg kolorowego kruka w Strefie Aktywnego Wypoczynku” (ul. Kopernika), „Figura Księżnej Jadwigi”.
Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinku?
Zdecydowanie ciekawą atrakcją turystyczną są również stare spichlerze będące pozostałością folwarku. Jeden z najpopularniejszych znajduje się na placu Generała Józefa Sowińskiego 4 w Szczecinku. Według podań historycznych powstał około 1850 roku. Częściowo spichlerz został stworzony z kamienia polnego. Kolejny spichlerz warty uwagi znajduje się przy ulicy Junacka w Szczecinku. Inną budowlą, którą warto zobaczyć w Szczecinku jest dawny budynek urzędu powiatowego, który zlokalizowany jest przy ulicy 3 Maja 2 w Szczecinku. Ciekawość wzbudza również eklektyczny budynek po dawnej miejskiej szkole, który znajduje się przy ulicy Szkolnej 1 w Szczecinku. Budynek powstał w latach 1879 – 1880. Zainteresowanie wzbudza również Dom Dyrektorów, który powstał w latach 1872 – 1873. Budynek nawiązuje do stylu neogotyckiego. Znajduje się przy ulicy Piotra Skargi w Szczecinku. Jest to pozostałość po dawnym Gimnazjum należącym do Księżnej Jadwigi. Niegdyś znajdowała się tutaj biblioteka, laboratoria oraz reprezentatywne sale. Na piętrze znajdowały się mieszkania dla dyrektorów. Z tego względu budynek przyjął właśnie taką nazwę „Dom Dyrektorów”. Na przestrzeni lat budynek zmieniał swoje przeznaczenie. Niegdyś w budynku znajdowało się Liceum Spółdzielcze, przedszkole, a także w okresie po II wojnie światowej przetrzymywani byli tutaj niemieccy jeńcy. Turyści zainteresowani kulturą żydowską mogą udać się na Cmentarz żydowski w Szczecinku. To jedyna pozostałość po kulturze żydowskiej. Cmentarz jest bardzo stary i pochodzi z XVIII wieku. Po przejęciu ziem przez Niemców cmentarz został bardzo zniszczony. Jedynie zachowała się kaplica ewangelicko – augsburska, a także jedna symboliczna macewa przeniesiona do muzeum.