Wciąż można składać wnioski o dofinansowanie do usuwania azbestu
Wnioski przyjmowane są cały czas w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Nieznany jest jeszcze termin realizacji dofinansowania.
Urząd Miasta informuje, że mieszkańcy miasta, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na usunięcie azbestu mogą składać wnioski w tej sprawie do wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Jednocześnie podaje, że termin przekazania środków z dofinansowania w 2022 roku będzie uzależniony od daty wpływu uzyskanych pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Według podsumowań w tym roku do lokalnej instytucji wypłynęło zaledwie 6 wniosków w celu uzyskania dotacji na wskazany cel. W ramach projektu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Szczecinek rok 2021” przeznaczono na tego typu działania 8 tysięcy złotych. Pieniądze przekazane były wnioskodawcą za pośrednictwem Urzędu Miasta. Jednak w równych częściach pieniądze pochodziły ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Wnioski, które wpłynęły dotyczyły usunięcia azbestu z dachów oraz usunięcia azbestu składowanego. Pokryte zostały także koszty transportu oraz zabezpieczenie materiału. Według raportów łącznie usunięto około 6 ton azbestu.
Państwo wprowadziło programy mające na celu dofinansowywanie tego typu przedsięwzięć z uwagi na bardzo niebezpieczne działanie azbestu, które zagraża życiu ludzi. Według odgórnych ustaleń do 2032 roku ten niezwykle szkodliwy materiał budowlany musi zostać usunięty ze wszystkich budynków. Od 1997 roku w naszym kraju obowiązuje całkowity zakaz materiałów budowlanych, które zawierają azbest. Należy też pamiętać, że nie wolno usuwać azbestu z posesji i przewozić go na tereny nielegalnych składowisk śmieci. Za ten czyn grozi wysoka kara grzywny.
W latach 1975 – 1985 azbest cieszył się bardzo dużą popularnością w naszym kraju. Związane to było głównie z jego niską ceną oraz bezproblemową dostępnością. Azbest był czynnikiem składowym takich produktów jak np. eternit, czyli płyty płaskie i faliste. Ten z kolei był wykorzystywany do położenia pokryć dachowych oraz elewacji budynków.
Azbest został wycofany z produkcji, ponieważ udowodniono jego szkodliwe działanie. Aktualnie jest uznawany za jeden z najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Plasuje się w ścisłej dziesiątce! Poprzez korozję płyt lub kruszenie materiału, włókna azbestowe dostają się do atmosfery a następnie do ludzkich płuc. Osadzając się na płucach dochodzi do stanu zapalnego, włóknienia tkanki płucnej, raka płuc, międzybłoniaka opłucnej, raka nerek. W większości z chorób towarzyszą duże problemy z oddychaniem.
Warto w takim razie zorientować się z czego wykony jest dach na naszych posiadłościach, szczególnie na tych starszej daty. Nie zaszkodzi także rozeznać się z jakiego materiału pokryte są dachy pobliskich sąsiadów. Czasami wystarczy zwyczajna rozmowa.