Zabytki Szczecinka. Co zwiedzić?
Redakcja poleca turystyczne miejsca warte zwiedzenia.
Szczecinek to urocze miasto zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim. Otoczone malowniczymi jeziorami Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Położone na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego. Przybywając do Szczecinka, turyści z pewnością nie będą się nudzić. Do najciekawszych miejsc w Szczecinku, które polecamy można zaliczyć: neogotycki ratusz z 1852 roku z elementami romańskimi, Kościół św. Ducha z 1923 roku, wyciąg do nart wodnych o długości 1080 metrów, Dom dyrektorów z XIX wieku, Kalwaria Szczecinecka, Wieża Przemysława II, Muzeum Regionalne, Wzgórze św. Jerzego, grota solna, oświetlony wieczorami pomost przy zamku, a także miejska plaża z kąpieliskiem. Stare Miasto, które zostało wpisane do rejestru zabytków.
Poza tym warto odwiedzić następujące miejsca tj.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny
To świątynia o charakterystycznym neogotyckim stylu, która powstała na wzór architektury północnoniemieckiego gotyku. Kościół został wzniesiony w latach 1905 – 1908. Wnętrze kościoła jest wypełnione wyposażeniem, które pochodzi z Kościoła św. Mikołaja. Mowa w szczególności o wapiennym pomniku Doroty A. Westreglen, a także o robiących wrażenie żyrandolach z XVII wieku. Świątynia posiada rzadko spotykane organy oraz wieżę o wysokości 78 metrów.
Zamek Książąt Pomorskich
Zamek jest położony przy ul. Adama Mickiewicza 2A w Szczecinku. Szczególnej uwadze należy poświęcić południowe skrzydło, które pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Zostało wzniesione na miejscu pradawnego grodziska słowiańskiego. Aktualnie zamek pełni funkcję rekreacyjną. Znajduje się tutaj hotel, restauracja i sale konferencyjne.
Wieża kościelna św. Mikołaja
To pozostałość po Kościele św. Mikołaja. Świątynia została rozebrana w 1909 roku. Utrzymana w charakterze późnogotyckim. Wieżę można zwiedzać. Należy wcześniej umówić się na wizytę z przewodnikiem w Muzeum regionalnym.
Spichlerze
W mieście znajdują się dwa atrakcyjne spichlerze. Jeden zlokalizowany jest przy ul. Junackiej, a drugi na pl. gen. Józefa Sowińskiego 4. Spichlerze przykuwają wzrok nietypowym wyglądem m.in. zdobieniami wykonanymi z polnego kamienia.
Park Miejski w Szczecinku
To atrakcja dla miłośników przyrody. Park znajduje się przy jeziorze Trzesiecko. Najstarszy obszar parku zlokalizowany jest obok Zamku Książąt Pomorskich. Został zalesiony w latach 1875 – 1903. Znajdują się w nim drzewa, które liczą nawet po 100 lat. Szacuje się, że park posiada około 2 000 najróżniejszych drzew w tym: dęby szypułkowe, choinka kanadyjska, grujecznik japoński, jodła kaukaska, cyprysik, tuja, daglezja, sosna wejmutka, świerk kłujący oraz choinka kanadyjska. Park przez wiele lat stanowił inspirację dla wielu artystów. Tutaj powstawały liczne wiersze, obrazy, kompozycje muzyczne. W 1934 roku pochodzący z Niemiec słynny kompozytor Richard Strauss skomponował operę Daphne, która została utworzona pod wpływem zachwytu muzyka pięknem tutejszego parku.
Cmentarz wojenny
Położony przy ul. Władysława Cieślaka. W tym miejscu zostało położonych ponad 4000 żołnierzy radzieckich oraz garstka polskich żołnierzy z 1 Armii Wojska Polskiego. W większości to zbiorowa, bezimienna mogiła.
Schrony Wału Pomorskiego
Powstały na przestrzeni lat 1934 – 1935. Przy drodze wojewódzkiej 172 znajduje się obiekt B-Werk, w którym działa Muzeum Wału Pomorskiego II Wojny Światowej. Obiekt można zwiedzać po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.
Poza tym do zabytków wpisane zostały takie budynki jak: dawny budynek urzędu powiatowego zlokalizowany przy ul. 3 maja 2, budynek dawnej szkoły miejskiej położony przy ul. Szkolnej 1, parafia cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy przy ul. Szkolnej 6.