Wysyp wiosennych grzybów w pobliskich lasach
W lokalnych lasach grzybiarze mogą spotkać przede wszystkim grzyby o nazwie czarka.
Większość ludzi sezon grzybobrania kojarzy przede wszystkim z jesienią. Częste deszcze sprzyjają wówczas rozrostowi grzybów. Mało kto kojarzy wiosnę z okresem, w którym można wybrać się na grzyby do lasu. Nic bardziej mylnego! Do lasów w tej porze roku wybierają się przede wszystkim doświadczeni grzybiarze.
W lasach środkowopomorskich pojawiły się czarki. To nieprzeciętne grzyby, które swoją nazwę zawdzięczają właśnie wyglądowi podobnemu do kształtu czarek. Z pewnością wielu grzybiarzy początkowo skreśla tego grzyba pod kątem oceny jadalności ze względu na jego jaskrawo – czerwony kolor. Jednak akurat ten przypadek jest jadalny. Na jego ocenę mogą pozwolić sobie specjaliści z zakresu jadalności grzybów.
Jedną ze znanych w regionie znawczyń w zakresie grzybów jest pani Beata Bilska – Zaleska, która urodziła się w Szczecinku. Pani Beata informuje, że tego grzyba nie sposób nie zauważyć. Bardzo wyróżnia się na tle innych grzybów swoim kolorem i kształtem. Można je znaleźć na mokradłach, które są ulubionym obszarem rozrostu tych grzybów.
Wyróżniamy kilka gatunków grzybów, które wyrastają w lasach na wiosnę.
Grzyby pojawiły się w lokalnych lasach. Nie było ich bardzo dużo, ale z pewnością wywołały zainteresowanie wśród lokalnej społeczności. Jednak jak podkreśla wiele osób pasjonujących się zbieractwem grzybów nie zawsze chodzi o zapełnienie pełnych koszy grzybów. Podczas grzybobrania fajny jest również spacer i relaks towarzyszący w lesie.
Do wiosennych grzybów zaliczyć można także smardzówki czeskie, żółciaki siarkowate, gęśnicę wiosenną, żagiew łuskowatą, dzwonkówki. Część z tych grzybów znajduje się jednak pod ochroną i nie można ich zbierać. Chyba, że taki grzyb pojawiłby się w naszych ogródkach lub w parku. W innych przypadkach jego zrywanie jest zabronione. Ilości gatunków wiosennych grzybów nie ma zbyt dużo jednak z pewnością obalają mit, że w tym okresie w lasach nie ma jadalnych grzybów.
Zdecydowanie nasza redakcja poleca wyprawę do pobliskich lasów na grzyby! Z całą pewnością jest to fantastyczna możliwość spędzenia miło wolnego czasu. Jednak nieprzeciętne okazy inne od powszechnie znanych maślaków czy borowików zalecamy skonsultować z grzybiarzem, który bardzo dobrze zna się na swojej specjalizacji. Pamiętajmy, że wiele grzybów przypominających te jadalne gatunki w rzeczywistości nimi nie są. Zjedzenie trujących grzybów może spowodować śmierć.